Koło SEP nr 10
przy Zespole  Szkół nr 2
Przejdź do treści

Menu główne:

Informacje

Informacje z życia KOŁA SEP NR 10 przy Zespole Szkół nr 2

W  okresie od stycznia do listopada 2019r. Zarząd Koła i członkowie Koła zebrali się 8 razy. Omawiano m.in. opracowanie ankiety  do konkursu na najaktywniejsze koło SEP, plan pracy Koła, plan zebrań członków Koła, organizowanie wystaw i odczytów.
W trakcie zebrania 25.06.2019r. uczestnikom zebrania zaprezentowano dyplomy jakie otrzymało Koło za zajęcie 2 miejsca w grupie A w konkursie ogólnopolskim na najaktywniejsze Koło SEP w roku 2018 oraz 1 miejsca w  Oddziale Wrocławskim.
Koło aktywnie uczestniczy cyklicznie co roku we Wrocławskich Dniach Nauki i Techniki na których członkowie koła wygłosili 3 referaty.
Zespół Szkół nr 2 wraz z Kołem SEP nr 10 wspólnie organizowały przedsięwzięcia związane z konkursami na najlepszego ucznia w zawodzie, popularyzacji wiedzy elektrycznej poprzez organizowanie  w marcu i wrześniu wystawy w holu szkoły. Prezentowano INPE, książki i podręczniki z zakresu ochrony przeciwporażeniowej
i elektrotechniki. Wykłady w ramach szkolenia prowadzili wykładowcy Oddziału Wrocławskiego SEP.
W semestrze letnim 2018r. w miesiącach luty – maj w Zespole Szkół nr 2 zorganizowano i przeprowadzono szkolenie na uprawnienia elektroenergetyczne kat E1 w zakresie eksploatacji maszyn i urządzeń elektroenergetycznych o napięciu roboczym do 1kV dla uczniów i absolwentów. W szkoleniu wzięło udział 28 osób.
Spotkanie z historią Koła 10 na „Dniach Otwartych Szkoły”. Wystawa 4-8 marca  2019 – przedsięwzięcie realizowane cyklicznie raz w roku. W ramach wystawy prezentacja miesięcznika INPE i podręczników oraz udzielanie informacji na temat uzyskania uprawnień w zakresie eksploatacji urządzeń elektrycznych do 1 kV przez dyżurujących kolegów z Koła10.
Konkurs szkolny  „Pstryczek-elektryczek” – 3 edycja – 11 kwiecień – organizowany w ramach współpracy Szkoły z Kołem 10.
Elektryka w prosty i przystępny sposób. Konkurs wymaga znajomości podstawowych wzorów i logicznego myślenia. Zadania na poziomie szkoły średniej. Uczestników zgłosiło się 16. Wyłoniono 3 zwycięzców którym wręczono dyplomy. Za 1 miejsce została ufundowana przez Koło 10 nagroda rzeczowa.
Szkolny konkurs na najlepszego ucznia w kwalifikacji M.12 – 28 maj 2019r.
Konkurs składał się z 2 etapów:
a. Etap I – Zadania praktyczne b. Etap II – Zadania teoretyczne (test).
Laureatami  w IX szkolnym konkursie na najlepszego ucznia w kwalifikacji M.12 zostali Paweł K. i Dominik J. (1 miejsce) oraz Jakub H. (3 miejsce). Główną nagrodę ufundowało koło nr 10 SEP.
Prezentacja Firmy AS Technika „Automatyka Przemysłowa”
26 kwietnia  (przedstawiciel Firmy AS Elektronika wspólnie z Kołem 10 zorganizował seminarium nt.: Automatyka przemysłowa. Uczniowie i nauczyciele  zostali zapoznani z  bogatą ofertą największego dystrybutora automatyki koreańskiego koncernu LG/LS w Polsce południowej (falowniki LG, styczniki, wyłączniki). W trakcie prezentacji zaprezentowano akcesoria do szaf sterowniczych: wentylatory, termostaty, grzałki, koryta kablowe, elementy montażowe, kontrolki LED, przełączniki, rozdzielacze, kasety na dokumenty, końcówki kablowe.
Okazało się że produkty AS Technika można spotkać w takich punktach użytku publicznego jak sklepy (LIDL, Żabka czy Albert), dworzec PKS Wrocław oraz wielu innych obiektach zarówno w kraju jak i za granicą (Hiszpania, Rosja, Niemcy czy Czechy). Na koniec podsumowania seminarium dla aktywnych słuchaczy rozlosowano gadżety w postaci smyczy i długopisów.
       11 maja 2019 roku na XLIV Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu Oddziału Wrocławskiego SEP z Okazji 100-Lecia SEP koledze Wiesławowi Trzeciakowi i Marcinowi Kowalskiemu Wręczono Srebrne Odznaki SEP w uznaniu zasługi za działalność organizacyjną i zawodową dla Koła 10. W istotny sposób przyczynili się do rozpoznawania Koła 10 w Polsce w obszarach Konkursu na Najaktywniejsze Koło SEP.
Sympozjum "Młodzi. Technika. Motoryzacja" - 23 maj 2019. Przyszli technicy prezentują swoje prace w postaci prezentacji  związane z zainteresowaniami. Liczba uczestników prezentujących prace z zakresu pojazdów hybrydowych
i elektrycznych – 3. W sympozjum wzięło udział 26 uczniów i 9 nauczycieli ( w tym 7 kolegów z Koła10). Planujemy kolejną edycję.

      Prezentacja Firmy Radiotechnika Marketing sp. z o.o. Pietrzykowice wspólnie z Kołem 10 - 24 października  na seminarium  zorganizowało „ Systemy zasilania
i sterowania do pojazdów wojskowych”
System zasilania elektroniki pojazdowej – to element pojazdu, na który w czasie jego projektowania zwracana jest zwykle najmniejsza uwaga, ale czy słusznie? Zazwyczaj przyjmuje się, że zasilanie jest i będzie i nie warto się nad tym głębiej zastanawiać. System ten składa się z wzajemnie uzupełniających się urządzeń
i może być z powodzeniem zastosowany zarówno w pojazdach kołowych jak i gąsienicowych, zapewniając optymalne warunki zasilania. Firma zaimplementowała system w pojazdach specjalistycznych programów REGINA (WDSz, KRAB) i RAK (kołowy WD). W seminarium uczestniczyło 23 osoby.

     6 listopada zorganizowano wycieczkę do Firmy  AS Technika „Automatyka Przemysłowa” . Dzięki uprzejmości kierownictwa firmy mieliśmy możliwość obejrzenia procesu produkcyjnego na hali produkcyjnej. W trakcie wizyty zaprezentowano montaż szaf sterowniczych, rozdzielni elektrycznych, pulpitów sterowniczych, kaset sterujących, układów specjalnych dla producentów urządzeń i maszyn, firany kablowe. Zwiedzając halę produkcyjną mieliśmy okazję zobaczyć produkty stosowane przez AS Technika takich firm jak: Produal, Schrack Technik, Phoenix Contact, Relpol, WAGO, Schneider Electric, Eaton, Siemens, Omron, Finder czy Leipole. Operatorzy w hali na stanowiskach pracy opowiadali nam o swojej pracy. W wycieczce uczestniczyło 8 osób.
     Koło 10 prowadzi stronę internetową pod adresem www.sep10.wroclaw.pl  i w ramach podpisanej współpracy z pracodawcą posiada przekierowanie ze strony głównej szkoły pod adresem www.zs2.wroclaw.pl oraz w zakładce Koła na stronie Oddziału Wrocławskiego SEP. Ponadto można Koło zobaczyć pod adresem https://www.facebook.com/sepk10.wroclaw.
Opracował:
Prezes Koła SEP nr10
przy Zespole Szkół nr 2 we Wrocławiu
dr inż. Arkadiusz Kowalski
arkadiusz.kowalski@sep10.wroclaw.pl
Foto 1: 2 i 3 od prawej – kol. Wiesław Trzeciak i Marcin Kowalski w towarzystwie Prezesa Piotra Szymczaka i Andrzeja Hachoła
Foto 2,3,4: Wycieczka do AS Technika we Wrocławiu. Członkowie Koła w towarzystwie kierownictwa firmy.
Foto: 2 i 3 od prawej – kol. Wiesław Trzeciak i Marcin Kowalski w towarzystwie Prezesa Piotra Szymczaka i Andrzeja Hachoła
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego